Pasivní dům

Co to je?

Pasivní domy jsou domy s velmi nízkou spotřebou energie (obvykle méně než 15 W/m2), v extrémních případech dokonce se spotřebou nulovou. Úspory energie na vytápění je dosaženo vynikající tepelnou izolací stěn, střechy i oken, řízeným větráním (vzduch, který z domu odchází, zároveň ohřívá vzduch, který do domu přichází) a vhodnou orientací oken vůči světovým stranám. Tyto domy také většinou využívají sluneční energii k ohřevu teplé vody a někdy také k výrobě elektřiny. Kromě vyloženě pasivních domů se dnes často staví i tzv. nízkoenergetické domy, které sice nejsou tak úsporné jako domy pasivní, zato mohou být o trochu levnější.

Význam

Obyvatelé pasivních domů ušetří značné finanční částky za energie, v zimě je jejich dům navíc vyhříván rovnoměrně a řízené větrání umožňuje vyčištění vzduchu od znečišťujících látek, včetně alergenů. Díky nižší spotřebě energie (viz dále) představuje pasivní dům v porovnání s běžnými domy výrazně menší zátěž pro životní prostředí.

Vliv na okolí

Provoz pasivního domu je výrazně méně náročný z hlediska spotřeby energie (v porovnání s běžným domem se zde spotřebuje často méně než desetina energie), čímž přispívá ke snižování negativních dopadů, které jsou s její výrobou spojeny.

Co mohu udělat já?

Množství spotřebované energie je možné snižovat i v běžných domech. Můžeme např. využívat energeticky méně náročné spotřebiče, zbytečně nepřetápět místnosti, zvlášť pokud v nich zrovna nejsme, větrat krátce, ale intenzivně, vypínat topení během větrání apod.

Zajímavosti

V pasivním domě postačí k vyhřátí dětského pokojíku o ploše 10 m2 i ve velkých mrazech topení o výkonu 150 W, což odpovídá zhruba šesti svíčkám. V dobře izolovaném pasivním domě není zanedbatelné ani tělesné teplo jeho obyvatel. Je to podobné, jako když ležíme v chladné místnosti, ale pod peřinou je nám přesto teplo.

Navazující aktivita ve škole + Domácí úkol

  1. Vyhledejte fotografie nízkoenergetických nebo pasivních domů a zhodnoťte, jak se vám líbí. Spatřujete nějaký zásadní rozdíl v jejich vzhledu v porovnání s běžnými domy?
  2. Navrhněte si svůj vlastní nízkoenergetický dům. Jak by měl vypadat, aby se v něm dobře bydlelo a zároveň byl co nejúspornější?