Pila

test

02_otaznik.aiCo to je? + Význam

Závod na zpracování dřeva. To se zde zpracovává na trámy a prkna, které se využívají především ve stavebnictví (krovy, konstrukce stropů, ale také obklady vnitřních stěn). Ze dřeva se vyrábí také nábytek a řada drobných předmětů. Dřevní odpad se využívá k výrobě drobných předmětů (sirky, párátka) nebo jako palivo. Z pilin lze vyrábět tzv. pelety, které lze rovněž využívat jako palivo.

01_rostlina.aiVliv na okolí

Především hluk a zvýšený objem dopravy. Na rozdíl od zpracování většiny ostatních materiálů dřevo při opracování příjemně voní. Z hlediska vytváření pracovních míst nebývá přínos pily zpravidla příliš významný. Samotná produkce surového dřeva může být spojena s nešetrným způsobem hospodaření v lesích (pěstování jednodruhových porostů – tzv. monokultur, holoseč, používání chemických přípravků proti škůdcům apod.).

06_zarovka.aiZajímavosti

V České republice se ročně vytěží zhruba 7,5 mil. m3 dřeva (pro srovnání – rybník Rožmberk zadržuje 5,86 mil. m3 vody, školní třída má objem zhruba 150 m3).

07_dum.aiNavazující aktivita ve škole

  1. Zjistěte, co vše je ve vaší třídě a ve vaší domácnosti ze dřeva.
  2. Máte raději výrobky ze dřeva, nebo z plastu? Proč? Jak lze dále využít výrobek ze dřeva a výrobek z plastu, který dosloužil?

10_homework.aiDomácí úkol

Zjistěte, kde je v okolí vašeho bydliště nejbližší pila. Pokud to bude možné, navštivte ji a popište, jakým způsobem se zde dřevo zpracovává. Odkud pila bere dřevo? Kdo zpracované dřevo a v jaké podobě jej z pily odebírá?

Diskutovat o pojmu Pila.