Pivovar

test

02_otaznik.aiCo to je?

Továrna na výrobu piva. Připravuje se svařením chmele, sladu (naklíčená zrna ječmene) a pivovarnických kvasinek. Vedlejším produktem výroby je droždí.

04_planeta.aiVýznam

Pivo patří mezi oblíbené nápoje s dlouhou tradicí. První písemné zprávy o výrobě piva pochází už ze starého Egypta. Dříve, když byl nedostatek kvalitní nezávadné pitné vody, bylo pivo velmi důležitým nápojem ze zdravotního hlediska. Díky procesu výroby, při kterém se voda převařuje, dochází totiž ke zničení všech choroboplodných zárodků (virů i bakterií).

01_rostlina.aiVliv na okolí

V bezprostřední blízkosti zápach ze sladu, možnost znečištění vodních toků odpady z výroby, zvýšená doprava kvůli transportu surovin do pivovaru a hotového piva z pivovaru.

06_zarovka.aiZajímavosti

Ve středověku měla právo vařit pivo pouze některá města, která je obdržela jako zvláštní privilegium. Česká republika patří mezi státy s nejvyšší spotřebou piva na světě – kolem 160 litrů na osobu za rok. Je zde několik desítek pivovarů. V současné době probíhá nelítostný konkurenční boj mezi velkými a menšími místními pivovary o pozice na trhu.

07_dum.aiNavazující aktivita ve škole

Pobavte se o tom, jaké mohou být negativní důsledky nadměrné konzumace piva a jiných alkoholických nápojů.

10_homework.aiDomácí úkol

Zjistěte, který pivovar máte nejblíže. Jaké se v něm vyrábí pivo? Kdo je majitelem tohoto pivovaru? Pokuste se zjistit co nejvíce dalších zajímavých informací.

Diskutovat o pojmu Pivovar.