Plynová elektrárna

test

02_otaznik.aiCo to je?

Elektrárna, v níž se elektřina vyrábí spalováním zemního plynu. Podobně jako v uhelné elektrárně se zde ohřívá voda a vzniklá pára pohání turbínu.

04_planeta.aiVýznam

Význam elektřiny - viz "Uhelná elektrárna". Plynové elektrárny nejsou tak významné, alespoň ne na našem území. Značnou nevýhodou je (na rozdíl od uhelné elektrárny) závislost na dovážené surovině. V České republice totiž nejsou žádná větší naleziště této suroviny, která se tedy musí dovážet (především z Ruska).

01_rostlina.aiVliv na okolí

V porovnání s uhelnými elektrárnami zatěžují ovzduší škodlivými látkami v menší míře, přesto je však toto znečištění nezanedbatelné, podobně jako hluk. Zemní plyn navíc patří mezi fosilní paliva, musí se vytěžit a dopravit na velké vzdálenosti (k tomu se využívají plynovody, tedy potrubí, kterými se plyn dopravuje).

06_zarovka.aiZajímavosti

Je velmi pravděpodobné, že plyn, na kterém doma vaříte, pochází ze západní Sibiře, tzn. že prostřednictvím plynovodu putoval více než 6 000 kilometrů.

07_dum.aiNavazující aktivita ve škole + Domácí úkol

Představte si, že by v blízkosti vaší obce měla být postavena plynová elektrárna. Shromážděte co nejvíce argumentů pro a proti její výstavbě.

Diskutovat o pojmu Plynová elektrárna.