Smog

test

02_otaznik.aiCo to je?

Původně se pojmem smog (smoke + fog) označovala mlha znečištěná kouřovými plyny a dalším látkami (CO, SO2, saze aj.). Dnes se tento typ smogu označuje jako londýnský a označení smog se používá i v přeneseném významu pro další typy znečištění - např. fotochemický (losangeleský) smog pro znečištění ovzduší látkami, které reagují se slunečním zářením za vzniku nebezpečných sloučenin, nebo elektromagnetický smog pro znečištění prostředí elektromagnetickým zářením (např. z vysílačů, z mikrovlnné trouby apod.).

03_kytkasezari.aiJak vzniká?

Hlavním zdrojem znečišťujících látek je spalování fosilních paliv (viz "Fosilní paliva"), především výfukové plyny z aut. V zimním období se tyto látky mísí s kapičkami vody a vzniká londýnský smog, v létě z nich působením slunečního záření vznikají peroxidy, přízemní ozon a další nebezpečné látky.

01_rostlina.aiVliv na okolí

Všechny typy smogu ohrožují zdraví lidí. Londýnský a fotochemický smog dráždí sliznici a způsobuje dýchací obtíže, elektromagnetický smog působí negativně na psychiku. Zejména fotochemický smog ohrožuje také růst rostlin a může být i příčinou nižší úrody.

06_zarovka.aiZajímavosti

Rozsáhlá smogová situace v Londýně si v roce 1952 vyžádala zhruba 4000 obětí. Také smogové situace v Tokiu a v řadě dalších velkých měst si vyžádaly tisíce obětí.

07_dum.aiNavazující aktivita ve škole + Domácí úkol

  1. Zjistěte, jak je na tom vaše obec z hlediska rizika vzniku smogových situací.
  2. Sestavte si zásady chování při smogové situaci tak, abyste omezili riziko poškození svého zdraví.

Diskutovat o pojmu Smog.