Úsporné osvětlení

test

02_otaznik.aiCo to je?

Úsporné osvětlení znamená takové osvětlení, které je úsporné oproti běžnému osvětlení. Toho je možné docílit buď světelnými zdroji, které přemění více energie na světlo a méně na teplo, nebo lepším umístěním světelných zdrojů.

04_planeta.aiVýznam

Úsporné osvětlení umožňuje snížení spotřeby energie. Úsporná svítidla mají také obvykle několikanásobně delší životnost.

01_rostlina.aiVliv na okolí

Pozitivní dopad úsporného osvětlení spočívá zejména ve snížení spotřeby energie, a tudíž ve snížení negativních dopadů její výroby (viz obecný pojem výroba energie). Na druhou stranu se však některá úsporná svítidla po ukončení své životnosti stávají nebezpečným odpadem. Obsahují rtuť a jejich likvidace je poměrně náročná.

06_zarovka.aiZajímavosti

Jednu z možností úsporného osvětlení představují svítidla s bílými LED diodami. Mezi jejich hlavní přednosti patří dlouhá životnost (až 100 000 hodin) a výborná energetická účinnost, nevadí jim ani časté zapínání a vypínání. Nevýhodou je však vyšší cena a především nepřirozené barevné spektrum. Proto se nehodí např. jako osvětlení pro čtení. U novějších typů je tento problém částečně vyřešen kombinací různobarevných LED diod.

10_homework.aiDomácí úkol

Zjistěte technické parametry úsporných žárovek pro domácnost, které jsou běžně dostupné na trhu, a vypočítejte, za jak dlouhou dobu se díky úspoře energie vrátí finanční prostředky vložené do dražšího svítidla.

Diskutovat o pojmu Úsporné osvětlení.