Návrat rysa ostrovida

test

02_otaznik.aiCo to je? + Význam + Vliv na okolí

Rys ostrovid byl na našem území vyhuben koncem 19. století. V polovině 20. století se však začal opětovně vyskytovat v Beskydech a na Šumavě, kam se ojediněle zatoulali jedinci z okolních států. Později byl rys také záměrně vysazován a dnes u nás žije zhruba 100 jedinců (nejvíce na Šumavě). Rys byl v naší hře použitý jako příklad živočicha, který naši přírodu obýval v minulosti, poté byl vyhuben a v současné době se do naší přírody opět vrací. Je to však dáno spíše změnou přístupu k tomuto druhu (dříve považován za škodnou, dnes vnímán jako vzácný a ohrožený druh). Ilustrativnějším příkladem živočichů, jejichž návrat by lépe symbolizoval zlepšení kvality prostředí, mohou být například rak kamenáč, mihule potoční, čolci aj.

06_zarovka.aiZajímavosti

Rys ostrovid je největší evropskou kočkovitou šelmou, dospělý samec může vážit až 38 kg. Za denního světla dokáže zpozorovat myš ze vzdálenosti 70 metrů, zajíce z 300 metrů a srnce na 500 m.

07_dum.aiNavazující aktivita ve škole

  1. Porovnejte ostrost svého zraku s rysem ostrovidem. Z jaké vzdálenosti jste schopni dobře pozorovat živočicha nebo předmět velikosti myši, zajíce a srnce?
  2. Zjistěte, která další zvířata byla na našem území za posledních 100 let vyhubena. Co bylo příčinou? Vrátila se k nám některá?

Diskutovat o pojmu Návrat rysa ostrovida.