Poliklinika

Diskuse > Diskuse o stavbách a událostech ze hry > Stavby > Modré stavby > Poliklinika > Poliklinika

1

Ekostarosta
30. 1. 2011 18:31:20
Vytisknout příspěvek
Hodnocení 0
   

Co to je?

Zařízení určené k poskytování ambulantní zdravotní péče, není to však nemocnice s lůžky. Slovo pochází z řeckého polis a klinikos. Polis znamená obec a klinikos zdravotní péči u nemocného. Na každé poliklinice najdete zpravidla dětského lékaře (pediatra), praktického lékaře (pro dospělé), zubaře, ženského lékaře (gynekologa). Na větších poliklinikách poskytují lékařskou péči i specializovaní lékaři, jako například chirurgové, oční lékaři, lékaři pracující na rentgenu a specialisté na uši, nos a krk (tzv. ORL, z latinského otorhinolaryngologie).

Význam

Blízkost tohoto zařízení má zásadní význam hlavně pro rodiny s dětmi a pro starší lidi, protože bývají častěji nemocní než dospělí. Dostupnost zdravotní péče je však samozřejmě důležitá pro všechny obyvatele, protože když se cítíte opravdu špatně, tak jste rádi, že máte lékaře blízko. Zejména na odlehlých místech byl dříve velký problém dostat se k lékaři při akutních onemocněních.

Vliv na okolí

Poliklinika produkuje závažný biologický odpad, například použité stříkačky, jehly a obvazy, které mohou být infekční. S tímto odpadem se zachází podobně jako s jinými nebezpečnými odpady, musí být například svážen speciálními vozy a likvidován odděleně ve spalovnách.

Zajímavosti

V roce 2009 připadalo v ČR na jednoho lékaře 271 obyvatel (bez zubních lékařů). V USA je to 390 obyvatel na lékaře, v Brazílii 900, a například v Tanzánii připadá na jednoho lékaře přes 50 000 obyvatel.

Navazující aktivita ve škole

Jaká zdravotní ohrožení a rizika přináší lidem život ve městě? Je možné je nějak omezit?