Pití vody z vodovodu namísto balené

Diskuse > Diskuse o stavbách a událostech ze hry > Události > Modré události > Pití vody z vodovodu namísto balené > Pití vody z vodovodu namísto balené

1

Ekostarosta
30. 1. 2011 18:31:50
Vytisknout příspěvek
Hodnocení 0
   

Co to je? + Význam

Voda z vodovodu je výrazně levnější než voda balená, která se prodává v obchodech, není potřeba ji odněkud nosit a při její spotřebě nevzniká žádný odpad. Její kvalita je přitom obvykle srovnatelná s vodou balenou, někdy je dokonce kvalitnější, protože v balené vodě se při špatném uskladnění mohou tvořit mikroorganismy.

Vliv na okolí

Pitím vody z vodovodu namísto vody balené se ušetří značné množství obalů (PET lahví), které ovlivňují životní prostředí jednak při výrobě (získávání ropy, spotřeba energie, doprava spojená s distribucí apod.), jednak při své likvidaci.

Jak lze snížit negativní dopady na životní prostředí? + Co mohu udělat já?

Pokud si balenou vodu kupuji, zamyslet se nad tím, proč si ji kupuji a zda neexistuje jiné řešení – například pokud mám raději ochucenou, mohu si ochutit i vodu z kohoutku např. šťávou. Pokud mi vadí huť chloru, kterou u vody z vodovodu cítím, mohu vodu nechat odstát a chlor z ní vyprchá. Pokud máme v domě nekvalitní potrubí, které do vody uvolňuje drobné nezávadné, ale viditelné nečistoty, mohu si pořídit vodní filtr, který mi je vyčistí apod. Pokud jsme i přesto z nějakého důvodu nuceni používat vodu balenou (například proto, že máme vodu ze studně, která není vhodná k pití bez převaření) nebo si ji občas koupíme např. na cestách, měli bychom prázdné PET lahve vyhazovat sešlápnuté do kontejneru na tříděný odpad, případně uschovat pro další použití.

Zajímavosti

Z použitých PET lahví lze vyrábět některá umělá textilní vlákna. Jsou například součástí oblíbených flísových bund.

Navazující aktivita ve škole

Spočítejte, kolik prázdných dvoulitrových PET lahví vyhodí za rok čtyřčlenná rodina, která pije pouze balenou vodu a každý člen rodiny vypije 1,5 litru vody denně. Jak dlouhá by byla šňůra sestavená z těchto lahví (poskládaných systémem hrdlo-dno-hrdlo-dno…)?