Únik chemikálií do řeky

test

02_otaznik.aiCo to je? + Jak to vzniká?

Nebezpečné chemické látky mohou do řeky uniknout při havárii v průmyslové výrobě nebo v dopravě. Může se jednat o těžké kovy (rtuť, kadmium aj.), různé oleje, kyseliny apod.

01_rostlina.aiVliv na okolí

Může dojít k hromadnému úhynu vodních živočichů nebo k vážnému poškození jejich zdravotního stavu. Ohroženy mohou být také vodní rostliny a plankton.

06_zarovka.aiZajímavosti

Nebezpečné chemické látky se do řek mohou dostat i z moči lidí, kteří pravidelně užívají některá léčiva. Ukázalo se, že například látky z antidepresiv vyvolávají u některých vodních živočichů apatii, látky obsažené v hormonální antikoncepci zase způsobují u ryb neplodnost nebo přechylování pohlaví (samci si zachovávají svůj vzhled, ale přitom se chovají jako samice). Problém je v tom, že čističky odpadních vod tyto látky zatím většinou nedokážou zachytit.

10_homework.aiDomácí úkol + Navazující aktivita ve škole

  1. Sledujte po dobu jednoho týdne, které látky a v jakém množství opouštějí vaší domácnost prostřednictvím kanalizace, tj. co vyléváte do odpadu. Zjistěte, které látky se v čistírně odpadních vod z vody obtížně odstraňují, případně se nedají odstranit vůbec.
  2. Diskutujte ve třídě o tom, které látky běžně používané v domácnosti by i v malém množství mohly při případném spláchnutí do záchodu způsobit vážné znečištění vodních toků.

Diskutovat o pojmu Únik chemikálií do řeky.