Zájem zahraničních investorů

test

02_otaznik.aiCo to je?

Investor je člověk, který vloží finanční prostředky do určité činnosti (např. do výstavby průmyslového podniku) a očekává, že se mu tyto prostředky vrátí. Zahraniční investoři mohou mít výrazně větší finanční možnosti než investoři domácí, a proto mohou uskutečnit i takové projekty, na které by domácí investoři nesehnali prostředky.

01_rostlina.aiVliv na okolí

Zahraniční investice se mohou stát zdrojem pracovních míst pro domácí obyvatele a napomoci k rozvoji nových odvětví hospodářství. Zároveň je zde však větší riziko, že zahraniční investor může po určité době odejít za levnější pracovní silou a domácí zaměstnance propustit (tím se značně zvýší nezaměstnanost - viz výklad pojmu). Další riziko je v tom, že zahraniční investoři někdy méně zohledňují místní životní prostředí, protože zde dlouhodobě nebydlí.

06_zarovka.aiZajímavosti

Česká republika je nejatraktivnější zemí pro zahraniční investory v rámci střední a východní Evropy. Například němečtí investoři u nás investují více než 25 % investic v rámci zemí bývalého východního bloku.

10_homework.aiDomácí úkol

Najděte příklady zahraničních firem, které působí na našem území (nejlépe ve vašem blízkém okolí), a zjistěte, jaký vliv má jejich činnost na život lidí a na životní prostředí.

Diskutovat o pojmu Zájem zahraničních investorů.