Pití vody z vodovodu namísto balené

test

02_otaznik.aiCo to je? + Význam

Voda z vodovodu je výrazně levnější než voda balená, která se prodává v obchodech, není potřeba ji odněkud nosit a při její spotřebě nevzniká žádný odpad. Její kvalita je přitom obvykle srovnatelná s vodou balenou, někdy je dokonce kvalitnější, protože v balené vodě se při špatném uskladnění mohou tvořit mikroorganismy.

01_rostlina.aiVliv na okolí

Pitím vody z vodovodu namísto vody balené se ušetří značné množství obalů (PET lahví), které ovlivňují životní prostředí jednak při výrobě (získávání ropy, spotřeba energie, doprava spojená s distribucí apod.), jednak při své likvidaci.

05_recycl.aiJak lze snížit negativní dopady na životní prostředí? + Co mohu udělat já?

Pokud si balenou vodu kupuji, zamyslet se nad tím, proč si ji kupuji a zda neexistuje jiné řešení – například pokud mám raději ochucenou, mohu si ochutit i vodu z kohoutku např. šťávou. Pokud mi vadí huť chloru, kterou u vody z vodovodu cítím, mohu vodu nechat odstát a chlor z ní vyprchá. Pokud máme v domě nekvalitní potrubí, které do vody uvolňuje drobné nezávadné, ale viditelné nečistoty, mohu si pořídit vodní filtr, který mi je vyčistí apod. Pokud jsme i přesto z nějakého důvodu nuceni používat vodu balenou (například proto, že máme vodu ze studně, která není vhodná k pití bez převaření) nebo si ji občas koupíme např. na cestách, měli bychom prázdné PET lahve vyhazovat sešlápnuté do kontejneru na tříděný odpad, případně uschovat pro další použití.

06_zarovka.aiZajímavosti

Z použitých PET lahví lze vyrábět některá umělá textilní vlákna. Jsou například součástí oblíbených flísových bund.

07_dum.aiNavazující aktivita ve škole

Spočítejte, kolik prázdných dvoulitrových PET lahví vyhodí za rok čtyřčlenná rodina, která pije pouze balenou vodu a každý člen rodiny vypije 1,5 litru vody denně. Jak dlouhá by byla šňůra sestavená z těchto lahví (poskládaných systémem hrdlo-dno-hrdlo-dno…)?

Diskutovat o pojmu Pití vody z vodovodu namísto balené.